Kryžiaus kelio stacijos. Šviesovedis į prisikėlimą.
Tradicija teigia, jog pirmoji Kryžiaus kelią Jeruzalės gatvėmis ėjo Švč. Mergelė Marija. Vėliau Kryžiaus kelio stotis eidavo į šv. Žemę atvykę maldininkai.
Iki pat šių dienų kiekvieną penktadienį trečią valandą po pietų, krikščionys, atvykę iš visų pasaulio kampelių į Jeruzalę, jungiasi į brolių pranciškonų organizuojamą procesiją, kad drauge eitų Jėzaus pėdomis ir dar kartą išgyventų Dievo Sūnaus paskutines valandas šioje ašarų pakalnėje. Apie Kristaus nueito kančios kelio ilgį ir kryptį anuomet žinota iš keliautojų piligrimų liudijimų žodžiu arba aprašymų knygose. Katalikiškos šalys XV a. ėmė imituoti Kristaus kančios kelią vietose, kur kalvos, slėniai ir upeliai priminė tikrąjį Jeruzalės miesto reljefą. Pavyzdine vieta ir piligrimų labiausiai lankoma Lietuvoje yra Žemaičių Kalvarija. Kasmet dešimtys tūkstančių maldininkų leidžiasi į Kristaus kančios apmąstymus.
Kristaus kryžiaus kančios kelio pamaldumo puoselėtojai nuo XIII a. buvo broliai pranciškonai. Kiekvienoje katalikų bažnyčioje ar koplyčioje būtinai pamatysite 14 Kryžiaus kelio stacijų. Iki šių dienų pranciškonams palikta privilegija šventinti naujai pastatytoje bažnyčioje pamaldumui ugdyti pakabintas Kryžiaus kelio stacijas.
Šia proga noriu jus supažindinti su A. Kašubiene, kurios sukurtos Kryžiaus kelio stacijos iš Niujorko atkeliavo į Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyną, kur kiekvieną gavėnios penktadienį 17.00 val. broliai drauge su savo bičiuliais, giedodami maldas, stebisi genialios menininkės gebėjimu perteikti didžiąją mūsų tikėjimo tiesą: Dievo Sūnaus kančią, mirtį ant kryžiaus ir garbingą prisikėlimą iš numirusių.
Džiaugiuosi galėdamas pasidalinti prisiminimais apie Menininkę iš didžiosios raidės Aleksandrą Fledžinskaitę – Kašubienę, kuri kaip skulptorė - keramikė kur kas labiau yra žinoma amerikiečiams negu lietuviams. Talentinga kūrėja atrado Ameriką, o Amerika atrado ją… Tapo žinoma ir laukiama netgi tarptautinio meno sluoksniuose, išsikovodama vis didesnį pripažinimą savo parodomis žymiose meno galerijose. Iki šių dienų jos kūryba išsiskiria, pasižymi stiliaus savitumu, tad visai nesunku atpažinti Aleksandros Kašubienės kūrybos ypatumą įvairiuose JAV miestų verslo centruose. Kurį laiką dailininkės darbuose buvo juntami lietuvių liaudies meno elementai.
Lietuviai pranciškonai, po Antrojo pasaulinio karo įsikūrę 361 Highland Blvd. Brooklyn, NY Šv. Kazimiero vienuolyne, nusprendė įamžinti A. Kašubienės talento originalumą ir nepakartojamumą savo vienuolyno koplyčioje. Tai buvo pirmasis užsakymas, kurį menininkė, ką tik atvykusi nuolatiniam gyvenimui į Niujorką, gavo iš brolių pranciškonų ir tobulai išpildė. Ypatinga draugystė ir meilė poetui, pranciškonui kun. Leonardui Andriekui, išsiliejo į nuostabaus grožio mozaikos ir keramikos derinį – 14 Kryžiaus kelio stacijų. Autorė man yra sakiusi, kad šiam užsakymui medžiagas rinko Šventojoje Žemėje.
2001 metų rudenį daugumos planetos gyventojų siaubo apimtos akys nukrypo į Niujorką, kai rugsėjo 11 dieną JAV patyrė teroristinę ataką. Užgrobti du keleiviniai lėktuvai smigo į Pasaulio prekybos centro bokštus, po dangoraižių griuvėsiais liko palaidoti 343 ugniagesiai, medikai ir policijos pareigūnai, žuvo virš trijų tūkstančių žmonių. Tai buvo kruviniausias, absurdiškiausias teroro aktas žmonijos istorijoje. Amerikos politika ir amerikiečiai pasikeitė ženkliai ir negrįžtamai.
Iki pat rugsėjo 11 dienos JAV keleiviniais lėktuvais buvo leidžiama gabenti krovinius be jokių apribojimų. Gabenome ir mes, drauge su Lietuvos Dailės muziejaus direktoriumi Romualdu Budriu, keturiolika kryžiaus kelio stacijų rankiniame bagaže. Stacijas supakavome Bruklyno pranciškonų vienuolyne, kuris tuo metu jau buvo ruošiamas uždarymui. Šį neeilinį Menininkės lobį, kurį norėčiau pavadinti šviesos dėlione, pristatėme į naująjį pranciškonų vienuolyną prie Kryžių kalno, kuris buvo konsekruotas 2000 m. gegužės 9 d. Apie kryžiaus kelio stacijų kelionę Aleksandra Kašubienė žinojo, tačiau ji neišgirdo ir niekur neperskaitė, kad nuo 2015 m. jos darbas bus pervežtas į Klaipėdos Šv. Pranciškaus vienuolyno galeriją ir taps šviesovedžiu į Prisikėlimą, tiems, kurie savo kančią įprasmina Kristaus kryžiaus kančioje.
Ką gi mes išgyvename, patiriame, žvelgdami į A. Kašubienės stacijas? Tai esminis klausimas. Pradėdami maldingą kelionę, t.y., priėję prie pirmosios stacijos, mes nustembame, nes fiziškai jaučiame, kaip mūsų kasdienis buvimas transformuojasi į metabūtį, pradedame matyti širdimi… Šv. Pranciškaus Asyžiečio maldos žodžiai, lyg svarmenys mus gramzdina į žėrinčią dangaus šviesą, kuri būtent čia susilieja su Kristaus kančios šviesa. Savo širdyse išgirstame kvietimą, kviečiantį ištirpti šviesoje, tapti šviesa iš šviesos – lumen de lumine!
Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno vyresnysis br. Benediktas Jurčys
P.S. Amerikoje gyvenę ir dirbę lietuviai pranciškonai palaidoti Bruklyne, Middle Village rajone, Šv. Jono kapinėse. Ispūdingas paminklas su išgraviruota lietuviška saulute išsiskiria iš visų kitų antkapinių paminklų. Vienoje paminklo pusėje surašyti 34 pranciškonų vardai ir pavardės, kitoje – trumpa Lietuvos pranciškonų istorija. Šioje vietoje buvo palaidotas ir poetas, pranciškonas Leonardas Andriekus, kuris užmigo Viešpatyje 2003 m gegužės mėn. 19 d. Kennebunkporte Šv. Antano vienuolyne.